Сигурно познавате Павел Николов. Почти е сигурно, особено за редовните гости в този блог. Знаете ли обаче, че освен блогът той има и друг сайт - Сайт на Павел Николов. Сигурно се питате каква е връзката, между този сайт и темата за оръжията на 21 век.
Връзката е Станислав Лем. Когато открих сайта преди четири месеца разбрах, че Павел Борисов прави и преводи на Станислав Лем. Това е един от любимите ми фантасти от детството, а наскоро пак преглеждах двете томчета с избрани произведения. В краят на вторият том има един раздел, който не е от най-популярните, но съдържа интересни анализи и предвиждания за бъдещето. Става въпрос за „Библиотека на 21 век”, а статията, която ме заинтригува е „ Военните системи на 21 век или еволюцията с главата надолу”.
Станислав Лем е бил преди всичко учен и статията той не изневерява на това си поведение, а и прогнозите му най-вероятно ще се сбъднат. Не бих се учудил, ако в някоя военна написаното от него винаги се основава на задълбочен анализ на фактите. В лаборатория вече има действащи прототипи на описаните в статията армии от силициеви микровойници. Не бих се учудил и ако подобни армии вече са изпробвани в реални условия. Днес науката и технологиите се развиват с гигантски скокове и голяма част от фантастите на миналият век, вече можем да наречем реалисти.
Има неща, обаче които фантастите не са могли да предвидят. Не защото не са разполагали с фактите. Не и защото им е липсвало въображение и аналитична мисъл. Причината е, че са били нормални хора и много малко от тях са могли да си представят до какво е способно да достигне съзнанието на себеподобните им.
В събота прочетох и постинга Фантазии на slavuncho, където той правеше сравнение между фантастиката и фентъзито . Това ме върна на разсъжденията ми относно оръжията на 21 век, а и използвах случая да ви запозная и със Сайта на Павел Николов.
В статията си Лем не само обръща внимание на техническите средства за водене на война, но прави анализ на военните и политически структури, които стоят зад тях. Може би, ако е обърнал повече внимание на тези неща е щял да предвиди по-точно какъв ще бъде типът на военните действия през 21 век.
Тук искам да уточня, че не говоря за военни действия в класическият смисъл на думата. Стандартните оръжия, колкото и да се развиват, според мен са по-скоро анахронизъм от миналото. Армиите, та дори и съставени от насекомоподобни микро-войници, също са анахронизъм.
също са анахронизъм.
Все пак ще има хит-оръжия на 21 век. Според мен, те ще са от друг тип. Няма да убиват и някой може да ги квалифицира, като „хуманни”. Те не са нови, имало ги е от зората на човечеството, но в настоящият век ще достигнат своето съвършенство. Какво имам в предвид:
Днес завладяването на една територия създава повече проблеми, отколкото ползи. Много по-ефикасно е да намериш начин за контрол, при който не си цапаш ръцете. Затова на първо място, като най-важно оръжие в арсенала ще бъде контролът върху разпространението на информация, достъпа до нея и манипулиране съдържанието на информационният поток. Този процес е тръгнал отдавна, но тепърва предстои да стигне апогеят си. Световната мрежа теоретично обезмисля, всякаква цензура, но не е така. Замисля ли сте се, че над 90% от информацията в нета се цензурира на практика от Google. Хората контролиращи търсачката решават, кои резултати ще излязат напред в търсенето и дали въобще ще излязат. Microsoft също се опитват да се включат в играта със закупуването на Yahoo и новата търсачка Bing. Скоро четох и за нова арабска търсачка, която е създадена специално с цел филтриране на „неподходящата” информация.
Филтрирането, обаче не е най-ефикасният и евтин метод. Още Гьобелс е казал, че една лъжа повторена многократно става истина. Затова, според мен бъдещата цензура ще действа по друг начин. Много по-лесно е да се тиражира многократно желаната теза, а отклоненията от нея просто да се пренебрегнат. Те ще се загубят сами в морето и дори някой да попадне на тях, това ще е без значение.
Другата сила на мрежата, като оръжие е, че успоредно с разпространението на информация се извършва и събиране. Всяко наше действие в мрежата, а често и извън нея се складира грижливо някъде. Мрежата съхранява информация и за хора,които никога не са имали допир с нея. Да не говорим за милионите камери за наблюдение, които са разположени навсякъде и голяма част от тях също имат връзка с мрежата.
Формално институциите, които поддържат мрежата са извън политическите и държавни структури. Не ми се вярва, обаче че това е 100% истина. Не ми се вярва също ,че е далеч времето, когато политиците и военните ще сложат ръка на контролните точки на световната мрежа. Вече има доста опити за това, а общественият отпор е само временно препятствие. Просто се изчаква подходящ случай, който да даде повода за намесата.
Другата страна на това „оръжие”, освен контрола е неговото частично или пълно унищожаване. Твърди се, че е невъзможно световната мрежа да бъде срината, но това се твърдеше и за кулите близнаци в Ню Йорк. Пък и евентуални действия в тази посока, няма да имат за цел цялата мрежа, а само определени точки от нея. Начините за манипулиране на търсачките и шпионските програми стават все по-съвършени. От години се работи върху оръжия, които могат дистанционно да повредят всякаква електроника при това доста прецизно. Наскоро четох за руска разработка с размерите на куфарче, унищожаваща с насочен сигнал всяка електроника в радиус от километър, а това е само началото.
Който успее да сложи под свой контрол на информацията в мрежата, той на практика ще управлява света.
Понякога, когато погледна напред от тази гледна точка, ми става студено. Спомням си отново и отново Джордж Оруел и „1984”. Ами ако в заглавието има печатна грешка и годината е „2084”? Факта, че тогава няма да ме има, някак не ме успокоява, защото нещата вече са започнали.
Към арсенала сигурно могат да се добавят и други стари „оръжия”. Промиването на мозъците ни с пошли телевизионни предавания, контролът върху добивът и търговията на природните ресурси, са само част от арсенала. Те обаче бледнеят в светлината на първото „оръжие”. Мислите ли, че има спасение от него? Аз не.
....
Не знам дали ще ни има но винаги съм имала чуство че сме "опитни зайци"
ОтговорИзтриванеДобре написано, за съжаление твърде много истина има в думите ти.
ОтговорИзтриване:) Когато в Съветският съюз партията казваше, че кибернетиката е буржоазна измислица, в САЩ разработваха първите компютърни системи. Известен е фактът, че мрежата започва от разработка на военните в САЩ. Известно е, че основният поток от информация в интернет преминава отново през САЩ, най-големите сървъри са там и т.н. В този смисъл, ако използваш сегашно време в постингата ти ще бъде напълно реалистично.
ОтговорИзтриванеРуснаците бързичко преосмислиха позициите си и, според мен, там има значителни успехи в IT. Това, че на някои не им е изгодно да ги признаят е друг въпрос. Същото може да се каже и за българските постижения, които по всякакъв начин се омаловажават.
Към казаното от теб, но в сегашно време :), може да се добави и повсеместното прилагане на "нови документи за самоличност", в които има всичко за дадена персона. Това "всичко" не е само на физическият носител - лична карта, но и в полицейските компютри. Оттук до вграждането на персонални GPS-чета крачката е малка, ако вече не е направена.
Мисля, че ако постигнатото във военната област, като тук не визирам определена държава, се приложи в цивилната сфера, светът наистина ще прескочи в бъдещето. И като освободени ресурси, и като технологии...
Лошото е, че обществото, като цяло на планетата, е загубило всякакъв контрол върху политиците и военните и ситуацията, като че ли, е необратима.
А мрежата има и още една много важна функция - социален отдушник за такива като нас, която се използва максимално добре...
@byrkanica66 , не е само чувство. За съжаление не сме дори и зайчета, а мишки.
ОтговорИзтриване@Христо Блажев , аз се надявам да не съм прав и по някакъв начин нещата да тръгнат в друга посока, но...
@slavuncho , май си прав за социалният отдушник. Нещо, като клапана на тенджера под налягане.
Малко в друга посока е май, но на мене пък ми се струва, че след време ще се появи болестно състояние - мрежофобия (страх от Глобалната мрежа). Всеки ще се услушва дали някой не го подслушва (по Интернет). Аз гледам малко по-оптимистично на нещата. Макар че не трябва да си затваряме очите, разбира се, и да си заравяме главата в пясъка - затова и не съм пропуснал да се включа в нещо, свързано с протестиране срещу подслушването и следенето.
ОтговорИзтриванеПавка, фобията и днес я има. Аз също не съм от хората, които се притесняват от подслушване в мрежата, може би защото сам си казвам всичко. Колкото до протестите, симпатизирам им, но мисля,че не са ефикасни. slavuncho е прав,че нямаме никакъв контрол върху политиците и военните. Балтазар също често набляга на този факт.Положението е същото и в останалият свят.
ОтговорИзтриване