Те са милиарди на планетата Земя. Ако се наредят един до друг в редица, ще опашат Земята в пръстен. Ако се наредят един до друг в каре, накъдето и да погледнеш ще виждаш само тях.
Можеш да ги видиш навсякъде. Можеш да ги видиш в ледената пустош на Антарктика и в най-горещите пустини.
Можеш да ги видиш високо над облаците, в морските дълбини и дълбоко в земните недра.
Не се страхуват от нищо и няма сила, която да ги спре. Могат да победят всичко и всеки.
През по-голяма част от времето си работят. Това е силата им. С работа променят света. Различни са и силата им е различна. Уменията и знанията също. Някои от тях имат привилегията да работят самостоятелно, но повечето се трудят под чуждо ръководство.
Дали на поточна линия или в приятна кабинетна обстановка, дали в среда, която е отровена от химикали и радиация, или в изкуствено създадена стерилна среда за тях е без значение. Те не спират да се трудят.
Някои от тях наричат Sapiens.
Горните редове са свободен преразказ на прочетеното в Уикипедия. Описанието е за термина РОБОТ. Когато го прочетох се смутих малко, защото ако пропуснем да споменем кои са Те, определението спокойно може да се отнесе и за човешки същества. Терминът робот в оригиналното си значение, означава промишлена работа. Ако днес в представите на голяма част от хората, робот е нещо, което има някаква прилика с човек, вината е на фантастите от миналият век. Всъщност освен някои екзотични бройки, останалите роботи се проектират и произвеждат с единствената цел да облекчат човешкият труд. Външният им вид е строго функционален и прилики с човешко същество няма. Роботите вече не са изключение и отдавна са навлезли дори в домовете ни. Според елементарната логика, човешките същества би трябвало да са облекчени и да отделят по-малко време за работа.
Нещата обаче не стоят така. Преди време хората са се притеснявали, че роботите ще заприличат на хора и някой ден ще поробят човешкият род. Днес ги приемаме, като час от ежедневието. Не им обръщаме внимание, докато не се развалят. С всяка година стават все по-съвършени. Дори и най-зле конструираният робот в своята област е по-добър от средностатистическият човек.
Фобията я няма вече, но наблюдавам друг процес, който ме накара да пиша тези редове. С годините наблюдавам все повече хора, които се опитват да се държат като роботи. Опитват се да работят и мислят като роботи. Дори, когато се забавляват го правят механично като роботи. За съжаление успяват да копират това поведение.
Предполагам, че сме свидетели на някаква форма на еволюционни промени. Напоследък и на мен започва да ми се иска да се включа в електрическата мрежа и да заредя си батериите, да смажа лагерите на някоя става или да подменя някои от износените си части. Все още обаче не мога. Както вървят нещата след стотина години ще можем и това. Еволюцията е велико нещо. Не знам тогава дали ще има Уикипедия, но ако има ще се наложи една от страниците и да отпадне. Коя ли ще бъде тя?
....
Eволюционно може да ни заместят, даже май е неизбежно.
ОтговорИзтриванеkrizt, я по-добре си пести енергията ;)) Хората станаха комерсиални, вихрушката на бързото забогатяване ги завъртя, а тя е като онези същества - дименторите от "Хари Потър", хищно и неусетно им изсмуква душата, пресушава най-хубавите им чувства и ги оставя напълно празни. И влезеш ли веднъж в нея, няма връщане назад.
ОтговорИзтриванеПонякога така ми липсва комунизма..
Абе забравяме откъде е излязъл човека !От природата !И като едно дете като загуби допир с майка си , то се променя според средата в която расте !Да не забравяме от къде сме излязали и се съчетаваме със съременното!
ОтговорИзтриванеПреди години японците селекционираха кубични дини. Предимствата са очевидни - подреждат се в правилни фигури, което ги прави икономически изгодни от транспортна, складова и пазарна гледна точка. Това са някои предимства на стандартизацията и унификацията, които извеждат на по-високо ниво автоматизацията и кибернетизацията на производството.
ОтговорИзтриванеПростичък на глед факт, но заедно с други, показва тенденция в мисленето, която в крайна сметка, закономерно ще стигне и до човека.
Цялата медийна (знаем на кого и за какво служат медиите) мощ е насочена в тази посока. Трябва да изглеждаме еднакво, да живеем еднакво и да мислим еднакво.
Е, някои няма да се впишат в еднаквостта. По-голямата част от тях ще ни управлява, а останалите - в малки, уютни лудници, с достъп до интернет...
"Според елементарната логика, човешките същества би трябвало да са облекчени и да отделят по-малко време за работа."
ОтговорИзтриванеВладо,винаги съм се чудила защо не е така и защо хората са все по и по- забързани и с всичките уж облекчения,които сме си измислили пак не ни остава време.
Чел съм един интересен НФ разказ. На човек по грешка присаждат мозък на робот. И той наистина изпитва непреодолимо желание да си зареди батериите и да си смаже колянните стави.
ОтговорИзтриванеДали хората ще се роботизират? Че то хора-роботи е имало и в миналото - по-далечното и по-близкото. И човешкото винаги е надделявало. А, сетих се за филма "Гатака", той е точно за това, с отправка към бъдещето.
Ние сме - Те. И Те са - Ние. От ден на ден по се размиват понятията. Човещината си отива...
ОтговорИзтриванеНе знам какво мога да допълня към коментарите ви. Получава се странно, нали? Вместо да станем повече хора, ние отиваме в друга посока.
ОтговорИзтриванеНе съм убедена, че това има нещо общо с техническия напредък. Ограниченият човек с елементарни интереси ще си остане такъв, независимо дали се бъхти като вол или пък може да се излежава цял ден на дивана и да зяпа без грам мисъл в телевизора. И обратно, човек с богат вътрешен свят винаги ще намери време за интересите си, независимо, колко е зает.
ОтговорИзтриванеА относно роботите намирам за много интересно изследванията и тестовете, които се правят с цел създаване на изкуствен интелект. Все още обаче сме много далеч от истинско развитие в областта, ако въобще е възможно такова. Така че можем да сме спокойни за хомо сапиенса. Засега не е застрашен от роботите и има време да си поправи поведението.